👈 فروشگاه فایل 👉

معرفی مختصر موزه های استان یزد

ارتباط با ما

... دانلود ...

معرفی مختصر موزه های استان یزد

معرفی مختصر موزه های استان یزد :

الف) موزه های وابسته به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری .

1- موزه آئینه و روشنایی :

این محل که پیش از انقلاب اسلامی گفته می شود که به عنوان باغ و خانه یکی از سرمایه داران یزد مورد استفاده بوده است .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با استناد به فتوای چهارمین شهید محراب حضرت آیت ا... صدوقی به عنوان موزه قصر آئینه مورد استفاده عامه مردم قرار گرفت .

سبک معماری این ساختمان ترکیبی است از معماری سنتی و معماری اروپایی و شامل : اتاق هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری ، اتاق خواب ، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس است .

قدمت قدیمی ترین قسمت ساختمان که با مصالح سنتی ساخته شده حدود 60 سال و از احداثات دوران پهلوی است مساحت کل زمین 81740 مترمربع و زیربنای آن 837 مترمربع است .

در حال حاضر این مکان به عنوان موزه تخصصی آئینه و روشنایی مورد بازدید علاقمندان است و اشیاء نمایش گذاشته و بصورت زیر دسته بندی می شوند .

- اشیاء روشنایی پی سوز شامل : نصبی ، آویز ، پایه دار ، دستی

- شمع سوز شامل : نصبی ، آویز ، پایه دار ، دستی

- نفت سوزها

- گاز سوزها

- برق سوزها

- مجموعه آئینه ها

- نشانی : خ کاشانی روبروی پارک هفت تیر

- شماره تماس : 8240010

- تأسیس : 1377

- تعداد اشیاء : 124 مورد

2- موزه زیلو و پلاس میبد :

زیلو یکی از کهن ترین دست بافته های ایرانی است که به عنوان فرش و زیرانداز مورد استفاده همگان قرار می گرفته است ، تار و پود زیلو از نخها و الیاف پنبه ای و بافت آن در عین سادگی اولیه ، نسبتاً و از فنون ویژه برخوردار بوده است .

برخلاف انواع دیگر فرش که بیشتر در محیط های عشایری و سردسیر رواج داشته ، بافت و بهره برداری از زیلو بیشتر در مناطق شهری و روستایی به ویژه در نواحی گرم و خشک مرسوم بوده است .

بهترین زیلوها را در میبد می بافتند و آنجا به اقصی نقاط کشور می فرستادند . موزه زیلو و پلاس میبد در مکان فرهنگی و تاریخی بنام کاروانسرای میبد که از جمله آثار به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی کشور می باشد به همت میراث فرهنگی استان افتتاح شد .

در این موزه تخصصی زیلوهای موجود به دو گروه زیلوهای قدیمی و زیلوهای جدید تفکیک می شوند . تعداد زیلوهای قدیمی به 50 تخته می رسد ، قدیم ترین این زیلوها ، زیلویی است متعلق به سال 808 هـ .ق که توسط علی بیدی ابن حاجی میبدی با طرح محرابی و یا فنون خاصی نسبت به زیلوهای دیگر از سه رنگ آبی ، سفید ، قرمز بافته شده است و زیلوهای جدید نیز در سالهای اخیر و در کارگاهی که قسمتی از همین موزه می باشد و برای احیاء نگاره های زیلو افتتاح شده بافته شده اند .

- ن

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پاورپوینت با موضوع سیاه چاله های فضایی پاورپوینت مکانیک کوانتومی در فضای فاز مبانی نظری و پیشینه تحقیق سود سهام پیش بینی شده و بازارهای مالی،سرمایه ای و پولی (فصل دوم تحقیق در مورد هوش مصتوعی دانلود فایل اکسل داده های شاخص بازار دوم شرکتهای موجود در بازار نقد بورس اوراق بهادار تهران