👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق سمعك و كاربرد آن

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق سمعك و كاربرد آن

سمعك و كاربرد آن

سمعك بوسيله اي گفته ميشود كه صداها را تقويت نموده ، به راحتي براي فرد قابل شنيدن و درك ميكند و سبب جبران كاهش شنوايي ميشود . شكل سمعكها مختلف مي باشد كه عبارتند ا ز:داخل گوشي ( نامرئي . ميني كانال ، كانال و كونكا يا شل ) - پشت گوشي - عينكي و سمعكهاي قابل كاشت در گوش

اشکال مختلف سمعک

همانطور که افت شنوایی شکل های مختلفی دارد، سمعک ها نیز دارای اشکال مختلف می باشند.

معمول ترین انواع سمعک ها عبارتند از :

• کاملاً داخل کانال (CIC)

• داخل کانال (ITC)

• داخل گوشي (ITE)

• پشت گوشي (BTE)

سمعک‌های کاملاً داخل کانال (CIC)

کوچکترین نوع سمعک بوده و تقریباً در داخل گوش دیده نمی شود. تمام اجزای این سمعک در یک محفظه کوچک، در داخل مجرای گوش قرار می گیرد. در این سمعک به دلیل حفظ اثرات اکوستیکی مجرا و لاله گوش، حالت طبیعی صدا تا حد زیادی حفظ می شود. این سمعک برای افرادی که مجرای گوش بزرگتری دارند مناسب تر می باشد. همچنین به دلیل بسیار کوچک بودن باتری این سمعک ،فرد باید دارای توانایی حرکتی مطلوبی در دستها و انگشتان باشد. این سمعک در افرادی با افت شنوایی شدید کارآیی ندارد.

سمعک‌های داخل کانال (ITC )

این سمعک کمی بزرگتر از مدل CIC می باشد و کماکان در قسمت داخل مجرا قرار می گیرد . باتری آن کمی بزرگتر بوده، کاربرد این سمعک در افت های شنوایی ملایم تا متوسط می باشد.

سمعک‌های داخل گوشی (ITE)

این سمعک در محدودۀ وسیعتری از افت های شنوایی کاربرد دارد. باتری آن کمی بزرگتر بوده و دارای سوییچ تلفن می باشد. کار با این سمعک برای اغلب افراد آسان و راحت است.

سمعک‌های پشت گوشی (BTE)

تمامی قطعات این سمعک در محفظه ای قرار دارد که پشت گوش فرد جای می گیرد. در این سمعک صدا از طریق یک شیلنگ و قالب گوش، به گوش فرد منتقل می شود. بدلیل مقاوم بودن، این مدل اکثراً برای اطفال و کودکان توصیه می گردد. این سمعک ها به دلیل تقویت کننده قویتر و باتری بزرگتر، توانایی ارائه قدرت بیشتر در مقایسه با انواع داخل گوشی را دارا هستند. این سمعک ها در رنگ های مختلف مطابق با رنگ پوست و مو و سليقه فرد ارائه می شوند.

سمعکهاي نامرئي و داخل گوشي چه تفاوتي باهم دارند ؟

سمعك نامرئي در مقايسه با سمعك پشت گوشي جزء فراهم كردن زيبايي بيشتر براي فرد ، هيچ مزيت ديگري ندارد چراكه مشابه هر سمعك داخل گوشي و نامرئي ، سمعك پشت گوشي با همان كيفيت و قابليت وجود دارد و تصور نشود چون سمعك نامرئي است حتما از لحاظ كيفيت از تكنواوژي بالا تري نسبت به سمعك پشت گوشي برخوردار است بلكه بر عكس ممكن سمعكهاي پشت گوشي قابليتهاي بيشتر و بهتري داشته باشند.

هميشه قيمت سمعك داخل گوشي و بخصوص نامرئي گرانتر از سمعك مشابه پشت گوشي ميباشد و همچنين هزينه تعمير و يا سرويس سمعكهاي داخل گوشي بيشتر از پشت گوشي است . مصرف باطري در سمعك هاي داخل گوشي و نامرئي خيلي بيشتر از سمعكهاي پشت گوشي مي باشد بطوريكه طول عمر باطري در يك سمعك نامرئي حداکثر 100 ساعت ميباشد و ممكن است فرد مجبور باشد هر 5 روزيا يك هفته يك باطري تعويض نمايد و اين در حاليست كه در سمعك پشت گوشي ممكن است نياز به تعويض باطري در هر 20 روز تا يكماه باشد. و همچنين بدليل قرارگرفتن سمعك نامرئي و داخل گوشي در داخل مجراي گوش باعث نفوذ جرم گوش و عرق ناشي از قرار گرفتن سمعك در گوش بداخل سمعك شده واحتمالا باعث خرابي زود هنگام سمعك ميشود كه در آن صورت در مدت گارانتي هزينه اي براي تعمير و يا سرويس در بر ندارد اما پس از اتمام گارانتي در صورت خرابي سمعك ممكن است مستلزم هزينه زياد باشد ضمن اينكه تعمير و يا سرويس مكرر باعث ميشود كارايي سمعك بدليل بازو بسته شدن مكرر كم شده و يا سمعك خيلي زودتر از سمعكهاي پشت گوشي غير قابل استفاده شود.

توقع از سمعک

شنیدن صدای خود فرد

اولین مسئله در استفاده از سمعک، ایجاد تغییر در بلندی یا کیفیت صدای خود فرد است.این موضوع در آغاز عجیب و ناراحت کننده است. درست مثل اینکه فرد صدای خود را از طریق ضبط صوت می شنود. ولی به تدریج به این مسئله عادت می کنید. اگر بعد از یک ماه یا بیشتر این موضوع برایتان عادی نشد، باید با متخصص خود تماس بگیرید. در اینجا تنظیم مجدد سمعک كمك خواهد کرد.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت آشنایی با آهک تحقیق درمورد کارت گرافیک ادبیات نظری و سوابق تحقیق تعاریف و مفاهیم تعامل والدین و فرزند (فصل دوم) مقاله خلاقیت و آزمون آدمک (گودیناف) + پرسشنامه فصل 5 کتاب آسکی در روان پزشکی ( اختلالات سایکوتیک)